let a killtson tl
Egszsg vagy szpsg?
Nyugat- s szak-Eurpban megdbbent jsghrekkel szembeslhettek a kutyatulajdonosok a kzelmltban. Svdorszgban pldul a kutyatenysztsrt is felels mezgazdasgi minisztrium kzel 60 fajta megszntetst fontolgatta, belertve olyan ismert s kedvelt fajtkat is mint a cocker spniel, a basset hound, a csau-csau, a shar-pei s a pekingi. A magyar gyakorlattal ellenttben a felsorolt fajtk nem tlzott vagy tlzottnak vlt harciassguk miatt, teht az emberek vdelme vgett kerltek fekete listra, ppen ellenkezleg: sajt rdekkben. Hogy mirt? Brbntalmak, almafejsg, szlsi nehzsgek, zleti rendellenessgek, mozgsproblmk, nehz lgzs, s mg oldalakon keresztl sorolhatnnk a kutyk lett megnehezt, szinte fajtatipikus betegsgeket s rendellenessgeket.
Knny lenne feltenni azt a hangzatos krdst, vajon hogyan jutottunk a farkastl a csivavig? A problma azonban nem ilyen egyszer, s nem oldhat meg bizonyos fajtk betiltsval s ez nem is lehet cl. Mrcsak azrt sem, mert mi, emberek, brmikor kpesek vagyunk jabbak kialaktsra. Lehetsgeink szinte korltlanok.
A kezdetek
A fajta mint fogalom ltalnos meghatrozsa szerint egy kutyafajtt adott egyedek csoportjaknt definilhatunk, melyet az ember egy bizonyos cl rdekben (lsd standard), szablyozott szelekcival, regisztrlt genercikon keresztl tenyszt. A folyamat vgn az adott fajthoz tartoz egyedek bizonyos, ms fajtktl klnbz tulajdonsgokat birtokolnak, melyeket utdaik is rklnek.
Az sember ugyan mg nem vezetett trzsknyvet, de mr a farkas domesztikcija, mondhatni kutyv vlsa sorn a fent lert tevkenysget folytatta azltal, hogy az emberi kzssgbe leginkbb beilleszked egyedeket tartotta meg s szaportotta. Az ember beavatkozsrl tanskodnak azok a tbb ezer ves barlangrajzok is, melyek egyrtelmen rvidszr kutykat brzolnak. De elg csak az egyiptomi frak kutyira gondolni, hogy lssuk, a farkasra jellemz kls milyen gyorsan megvltozott, helyesebben vltoztatta meg az ember. Valsznleg mr seink is kedveltk a tlzsokat. Egy hatezer ves, Algriban felfedezett barlangrajz egy olyan kutyt brzol, melynek farka tbbszrsen is htra kunkorodik, akr egy kakascsiga.
Az ember vszzadokon keresztl szinte kizrlag felhasznlhatsguk, teljestmnyk alapjn szelektlta a kutykat. Mg a trpekutyknak is volt feladatuk: elkapni a bolhkat rnjk gyban. A XIX. szzad elejn, elssorban Angliban, fokozatosan a kllem vette t a fszerepet. A klnbz kutyafajtk kllemi sajtossgait meghatrozva megszlettek a fajtalersok, azaz a standardek. ltalban egy adott kutya szolglt a fajtalers modelljeknt. Kezdetben a fajtalersok viszonylag szabad mozgsteret knltak a brknak, elfordult, hogy ugyanazon kutya egy killtson kt klnbz fajta kpviseljeknt is gyzni tudott. Ez a helyzet gyorsan megvltozott, st szmtalan esetben a tipikus fajtajegyek tlzott kihangslyozsa vlt ltalnos gyakorlatt. Br ma mr elkpzelhetetlen, mondjuk egy angol staffordshire bullterriert egy amerikai staffordshire terrierrel sszetveszteni, azrt a ltszlag igen pontos s rszletes standardek valjban napjainkban is viszonylag sok rtelmezsi lehetsget knlnak. Gondoljunk csak az n. angol, amerikai, ausztrl, kontinentlis stb. tpusra! Vagy csak arra, kennelenknt is szembetn lehet az eltrs egyazon fajtban. vekkel ezeltt, mikor mg ltezett s-bors szn kzp pinscher, a Jean Pfister kennelbl szrmaz kutyk mindegyiknek volt egy kerek fekete folt a csnkizlete felett. Ez volt a ,,pfisterek’’, ahogy a kennelbl szrmaz kutykat neveztk, jellegzetes ismertetjele.
s ez a vg???
Emlkezetes, mikor egy bulldog-tenyszt rdekldsemre tbbek kztt azt vlaszolta levelben, hogy az angol bulldog ",lland orvosi felgyeletet ignyel"’. Nyugat-Eurpban a kutyatenyszts kedvelt tmja a bulvrsajtnak. Cikkeiket elszeretettel illusztrljk tangharmnikaszer, gyakorlatilag vak shar-peiek, brbetegsgektl szenved meztelen kutyk vagy vrs, gyulladt szem basset houndok kpeivel.
A shar-pei esetben szerencsre mr valamelyest vltozott a helyzet, kerlend a tl sok brred, mely nemcsak a brbetegsgek meleggya, hanem a szemre csszva vakk teszi az llatot, s csupn tbbszrs mttek segtsgvel, a tlzott brred kimetszsvel javthat valamelyest a helyzet.
A csau-csaunl hasonl gondokat okozott a standard arckifejezsre vonatkoz rsze. Ezek szerint a csau-csau legyen ,,scowl’’, azaz komoly, szigor. E jellemz tlzott hangslyozsnak ksznheten a csau-csauk fejbre gyakran a szembe lgott, vagy a mlyen l szemek entrpiumhoz vezettek. A jelenlegi standardben mr szerepel, hogy a mogorva arckifejezst semmikppen sem szabad laza, gyrtt fejbrrel elrni.
A jv
Kritizlandk teht a kutyatenysztsben napjainkban tapasztalhat, a kutya egszsgre kros tlkapsok. Akr egyes kutyafajtkat is fejldsi rendellenessgnek lehetne tekinteni. E fajtk az eredmnyei annak a tbb genercin keresztl vitt rosszul rtelmezett tenyszti clnak, a szpsgidel rossz felfogsnak, amelyek helyenknt a fajtaspecifikus tulajdonsgok eltlzshoz vezettek. Br ezen tulajdonsgok sokszor valban szerepelnek a standardban, eredetileg bizonyosan nem gy kpzeltk el.
Kzs munkval tisztzniuk kell a tenysztknek s brknak a prioritsokat, s a fajtk rdekben egyeztetnik kell. Tiszteletben kell tartani a standard hagyomnyait, a fajtagazda orszgok szuverenitst, ami ugyanakkor nem jelentheti azt, hogy az jabb kutatsi eredmnyekhez s az llatvdelem kvetelmnyeihez ne lehetne hozzigaztani.
A standard egy bizonyos kutyafajta idelis kpt rja le, de az idelis kutya egyttal szp s egszsges is.
Eifert dr. Prfy
Az idzett s kzeljvben megjelen, agrr-felsoktats szmra kszl tan- s szakknyv cme: A kutya tenysztse s egszsgvdelme (szerkeszt s szerz: Zldg L., trsszerzk: Fekete S., Hegeds M., Janza F., J-n Prfy T. s Visnyei L.) A neves kinolgusok ltal rt szakknyv a kutyatenyszts s tarts szmos problematikjval foglalkozik, gy tbbek kztt: a kutya hziastsval, genetikjval, tenysztsvel, viselkedsvel, szaporodsbiolgijval, egszsgvel, rkltt s szerzett betegsgeivel, az egszsges s a beteg kutya szakszer tpllsval s nem utols sorban a nagy trsadalmi esemnynek szmt, ltvnyos killtsval.
Forrs: www.kutya.hu