Knyszerts fokozott megterhelst r a kutya idegrendszerre. A sokig tart egysk ignybevtel pedig amennyiben nem kveti felolds akr a munka megtagadshoz is vezethet, a kutya rszrl. Tbbnyire knyszerrel kpzett kutyknl gyakori, hogy a prz lecsatolsa utn azonnal otthagyja vezetjt, tiltakozva a tovbbi fegyelmez munka ellen. A kutya szmra a felolds tbbfle lehet. A legfontosabb a dicsret. Ez soha nem maradhat el egyetlen sikeres gyakorlat utn sem. A dicsret a simogats sorn reztetni kell a kutyval elgedettsgnket. A hamis rzelmeket tartalmaz dicsret nem ri el kell hatst, mivel a kutya tkletesen felismeri a vezet ll rzelmeit. A felolds lehet mg a dicsret mellett a jutalomfalat adsa, vagy a gazdval trtn apportjtk. Ksbbiekben a kutya szmra a felolds motivciv is vlik ami sztnzi a gyakorlat sikeres elvgzshez. Amennyiben ingerszegny krnyezetben a kutya mr megfelelen hajtja vgre a gyakorlatokat elrkezett az ideje, hogy a klnbz krlmnyek kztt inger gazdag terepen is gyakorolhassunk. Ha ilyen krlmnyek kztt is megfelel a vgrehajts, akkor kutynk alkalmas a vizsga lettelhez. Csak fokozatosan szabad nehezteni a krlmnyeket, mert ellenkez esetben jelentsen visszavetheti „tantvnyunkat”. Fontos, hogy a kutyval rendszeresen gyakoroltassuk a megtanult feladatokat. Amennyiben ezt elhanyagoljuk, akkor a tants sorn elsajttott gyakorlatok felejtdnek s a kutya alkalmassga is cskken. A kutya szmra a parancs lehet veznysz, lthat vagy hallhat jel is, pl. kz vagy testtarts.
A kutya tbbfle parancshoz is trsthatja egy gyakorlat vgrehajtst, pl.: hang s lt jelhez is. Ez tanthat gy, hogy amikor a kutya mr veznyszra vgrehajtja a gyakorlatot akkor a parancs kiadsval egy idben a vezet mutatja a lt jelet is. Megfelel szm ismtls utn a kutya a lt jelre is vgrehajtja a feladatot.
A fegyelmez gyakorlatok tbbsgnek tantst przon hajtjuk vgre, ezrt nagyon lnyeges a helyes prztarts s prz kezels.
A kutya vrmrsklettl fggen a kikpzs sorn klnfle segdeszkzk, knyszert eszkzk is ignybe vehetk. (pl.: fojtnyakrv, szges nyakrv, stb.). A szksges knyszert eszkz milyensgnek eldntse a szakoktat feladata. A tlzott engedkenysg jelentsen cskkenti a kikpzs eredmnyessgt, de hasonl a helyzet a tlzott kemnysggel is, amivel a ksbbiekben visszafordthatatlan idegrendszeri krosods alakulhat ki a kutyban. Jelents tnyez a kikpzsi id hosszsga is. Ez fgg a kutya idegrendszernek terhelhetsgtl, de meghatrozzk klnfle kls tnyezk is pl.: idjrs. Egy kutya „pszichikai llapota” sohasem lland s a kikpzs folyamn figyelembe kell ezt venni. Amennyiben a kutya jl hajtotta vgre az elre meghatrozott feladatokat megfelel felold jtkkal kell befejezni a kikpzst.
|