Azt a tantsi mdszert amikor a feloldst kveti a knyszertst, majd a sikeres vgrehajts - kontraszt mdszernek nevezzk, teht sorrendben knyszerts, vgrehajts, felolds = kontraszt mdszer.
Ms kikpzsi mdszerek is vannak a fegyelmez gyakorlatok tantsra, de a legrvidebb id alatt leghatkonyabban a kontraszt mdszerrel lehet eredmnyt elrni.
Fontos hogy a kikpzs ingerszegny krnyezetben trtnjen, mert gy a kutya teljes mrtkben a gyakorlatok vgrehajtsra koncentrlhat. Ingerszegny krnyezet az egy olyan terlet ahol emberek s llatok nincsenek, valamint zavar szagokkal sem szennyezett.
A knyszerts fogalma alatt az rtjk, hogy a kutyval valamilyen mdszer segtsgvel (prz kezelssel, kz hasznlatval stb.) vgrehajthatjuk a kvnt feladatot.
A tants elejn a kutya nem kti veznyszhoz a gyakorlatot, gy azrt, hogy vgrehajtsa knyszert kell alkalmaznunk. Ez nem azt jelenti, hogy a kutya olyasmit tegyen amely nem a termszetes mozgsa. A ksbbiek sorn is clszer alkalmazni a knyszert, hogy a gyakorlatok gyors s pontos teljestse rgzdjn. A kutya szmr legyen egyrtelm, hogy a kiadott veznyszhoz melyik gyakorlat vgrehajtsa tartozik. Mindig azonos erssggel, s hangsllyal kell kiadni a parancsokat, hogy a kutynl a megfelel cselekvs vltdjon ki. A legjobb plda erre az „lj” s az „llj” veznysz kztti klnbsg. Mindkett egy sztag sz gy a kutya szmra knnyen sszekeverhet. Az „lj” parancsot ezrt rviden, az „llj” veznyszt elnyjtva mondjuk ki, hogy a kutya rzkelje a kztk lv klnbsget.
Lnyeges, hogy a veznysz elzze meg a vgrehajtst (knyszert). A kett kztti idklnbsg csak minimlis lehet, a veznysz kiadsa utn azonnal kvetkezik a gyakorlat vgrehajtsa. Ezt teszi lehetv, hogy a kutya a kett kztt ki tudjon pteni egy megfelel kapcsolatot s a veznyszra is teljestse a feladatot.
A „nem hibzhat elv” azt jelenti, hogy a gyakorls sorn a kutytl gy kveteljk meg a vgrehajtst – akr knyszer alkalmazsval is- , ahogy a tantsnl elvrtuk. Amennyiben a gyakorls sorn rendszeresen eltrjk a kutya hibzsait, akkor bepl a gyakorlatokba ami a szablyos vgrehajts rovsra megy. |